Как правилно да заредим акумулатор

Експлоатационния живот на акумулатора зависи от начина на използване и качеството му. С годините батерията на акумулатора подлежи на разреждане, дори и да не използвате често автомобила си. От голямо значение за устойчивостта на акумулаторите е да бъдат зареждани на време и по правилния начин. Има случаи, при които генераторът, зареждайки батерията, не съумява да снабди достатъчно двигателя, особено, ако ви се налага често спиране и тръгване по време на път през малки дистанции. Прекалено ниските градуси също влияят отрицателно върху автомобилния акумулатор.
Няма акумулатор, който да не може да се зареди и да проработи отново, освен, ако не е причинена някакъв дефект, като механично повреждане, падане на напрежението под допустимия лимит или късо съединение между клетките.
За да заредите вашата акумулаторна батерия вие се нуждаете от подходящо зарядно устройство. Тези устройства се различават по начин на разработване и произход, но се използват по еднотипен начин.
Ако акумулаторната батерия се е разредила много, в началото тя ще приеме по-голям ток. С течение на времето, тока ще започне да намалява, а напрежението постепенно да се увеличава. Никога не оставяйте акумулатора да се зарежда сам – необходимо е регулярно да тествате клетъчната температура. Ако видите, че започне много да се нагрява от едната страна, изключете токоизправителят и преустановете зареждането, докато температурата не падне до нормалните граници. Не се притеснявайте, когато забележите, че се отделят от горе мехури, защото това е естествено. Продължете да зареждате батерията няколко часа, докато мехурите не ви подскажат чрез бълбукането си, че електролита е кипнал. Твърде дългото зареждане на акумулатора е рисково, за това веднага след кипване спрете процеса. Колко време ще зареждате батерията зависи от това колко разредена е батерията и зареждащия ток. След като свършите, винаги се уверете, че сте спрели токоизправителя и измервайте напрежението на акумулаторните клеми. Когато е зареден правилно и достатъчно, би трябвало напрежението му да остане на 13 волта, например, за 12 волтовите батерии. Ареометъра ще ви бъде полезен, за да измерите гъстотата на електролита. Добре е да изчакате поне един час преди да поставите капачките и да монтирате акумулатора обратно в автомобила.
Внимавайте, когато зареждате акумулатора да не сте в пряк контакт с електролита, защото киселината, която той съдържа може да разяде дрехите ви. Зареждането е добре да се извършва в проветриво място, защото се отделят високо избухливи газове, които се възпламеняват от искри.
Всичко, което ви тpябвa е токоизправител, мултицет, ареометър и дестилирана вода. Започнете с почистване на клемите, след това се закачат щипките на токоизправителя за клемите на акумулатора. Зарядното се активира. Токът не бива да превишава 1/10 акумулаторния капацитет (60 Ah ce зapeждaт c нe пoвeчe oт 6.0 A). При по ниски стойности на електрическия ток, процесът е по-бавен, но по-качествен и удължава експлоатационния живот на акумулатора.