Знаете ли, че 97 % от старите, експлоатирани акумулаторни батерии подлежат на рециклиране и могат да се използват втори път? Те се произвеждат от олово и съединения от олово, електролит и пластмаса. За да не предизвикате изтичане на киселина внимателно изваждайте акумулатора без да го накланяте.
Оловно-киселинните акумулаторни батерии се рециклират до 97 %, което е доста голям процент, имайки предвид, че алуминиевите кенове за безалкохолни напитки и бира се рециклират до 55 %, вестниците и списанията – 45 %, а гумите на автомобилите и стъклените битови продукти – само 26 %.
Оловно-киселинните акумулатори водят съревнованието по най-податлив на рециклиране материал. Това показва, че вашият стар акумулатор може да бъде рециклиран, вследствие на неговите съставни части – оловни съединения, воден разтвор на сярна киселина и полипропилен могат да се използват повторно за други акумулаторни батерии.
Освен това, любопитен факт е, че цикълът на рециклирането им продължава за неопределен период от време, което значи, че оловните съединения и пластмасата, които батерията на акумулатора съдържа, са податливи на използване неограничен брой пъти. Това прави оловно-киселинният акумулатор за леки и тежки автомобили, мотори, лодки и пр. един от най-екологично чистите продукти, който дава възможност да се опази околната среда и баланса в нея.
Интересен е и самият процес по рециклирането на батериите. Това става като мелница раздроби експлоатираните акумулатори на малки части, при което те биват поставени в голям съд, пълен с вода. Там пластмасата, оловото и оловните съединения се утаяват. Поради тежестта си оловото и неговите съединения остават на дъното, а пластмасовите изплуват на повърхността. След това оловните решетки, окиси и други съединения се претопяват до отделяне на примесите и извличането на чистото олово, което отново се използва за направата на акумулатори.
Пластмасата се рециклира, като се измие и разтопи. Разтопеният полипропилен подлежи на екструдация и от нея се извличат малки, и равномерни топки. Тези т. нар. Пластмасови пелети биват доставяни на производителите на акумулаторни кутии, които ги използват повторно за нови оловно-киселинните акумулатори.
Водният разтвор на сярната киселина представлява електролит, който се рециклира по следните методи:
Чрез първият метод, киселината може да бъде неутрализирана с основа чрез съединение, наподобяващо на сода и така електролита става на обикновена вода.
Чрез втория начин, на киселината се въздейства докато се превърне във вода и натриев сулфат. Този сулфат се използва в промишлеността при изработването на текстил, битови препарати, стъкло и пр.